Scenariusze lekcji : Język polski
Wyszukaj według kryteriów:
Grupa: Słowo kluczowe:

Przygotowujemy się do sprawdzianu kompetencji po szóstej klasie

Przygotowujemy się do sprawdzianu kompetencji po szóstej klasie - ekcja z komputerem


Czas realizacji: dwie jednostki lekcyjne

 

Cele:
- uczniowie uczą się rozwiązywać testy – zadania zamknięte i otwarte,
- ćwiczą czytanie ze zrozumieniem,
- trenują myślenie,
- redagują różnorodne formy wypowiedzi,
- doskonalą umiejętność posługiwania się komputerem, Internetem i biblioteczką multimedialną.

 

Pomoce: płytka cd. „Zacznij od dziś. Sprawdzian po szkole podstawowej”, płytka cd. „CKE w Krakowie - materiały diagnostyczne”, płytka cd. „Sprawdzian kompetencji Gazeta Wyborcza”, słowniki ortograficzne oraz języka polskiego, pracownia komputerowa  z dostępem do Internetu, cztery zestawy wydrukowanych testów kompetencji oraz kluczami odpowiedzi.

 

Metody i formy: instrukcja, pogadanka, metoda problemowa, praca przy komputerze, praca ze słownikami.

 

Przebieg lekcji

 

Faza wstępna. Przywitanie, czynności organizacyjne. Zapoznanie uczniów z celami lekcji.
Zapisanie na tablicy i w zeszytach stron z testami interaktywnymi. 


Np. www.edukacja-gazeta.pl/edukacja/0,101861.html
www.sp113.wroc.pl/p8.html
www.lo5.sosnowiec.pl/sp46/sprawdzian.html
www.sp.poczesna.edu.pl/www/testy i zadania.html

 
Rozdanie dzieciom płytek z biblioteczki multimediów.

 

Faza realizacyjna

 Uczniowie pracują przy komputerach, rozwiązują różne testy, zarówno z Internetu jak i z płytek. Nauczyciel towarzyszy dzieciom, udziela instrukcji. Pomaga, jeśli są problemy ze zrozumieniem jakiegoś zadania. Sprawdza wypracowania.
 
Jeśli zabrakłoby płytek lub komputerów, można grupce dzieci dać wydrukowane testy, które rozwiązują na własnych kartkach, a następnie sprawdzają odpowiedzi w kluczu; po około 15 minutach wymieniają się z osobami, które już skorzystały z komputera.

 

Faza podsumowująca

Podopieczni opowiadają, jakie wiadomości zapamiętali z zajęć. Wymieniają się informacjami i wrażeniami z korzystania z poszczególnych programów multimedialnych. Nauczyciel wybiera i poleca odczytać najlepsze wypracowanie zredagowane na lekcji; następnie zadaje pracę domową: codzienne rozwiązywanie testów przygotowujących do sprawdzianu kompetencji – z Internetu, z dostępnych uczniom płytek, ze specjalnych zeszytów ćwiczeń.

 

Nadesłała: Ewa Zelek

Czy każdy nauczyciel powinien umieć pracować z uczniem SPE (o specjalnych potrzebach edukacyjnych)?
TAK-kazdy nauczyciel powinien być dokładnie przeszkolony
TAK - każdy nauczyciel powinien miec podstawową wiedze na ten temat
NIE-nauczyciel powinien być wyspecjalizowany w swoim przedmiocie
TRUDNO POWIEDZIEĆ-to zależy od szkoły i liczby uczniów SPE