Scenariusze lekcji : Język polski
Wyszukaj według kryteriów:
Grupa: Słowo kluczowe:

Uczymy się ortografii

Uczymy się ortografii – scenariusz lekcji języka polskiego w klasie piątej z wykorzystaniem multimediów


Czas realizacji: dwie jednostki lekcyjne

 

Cele:


- uczniowie powtarzają podstawowe zasady ortograficzne dotyczące pisowni: rz, ż, h, ch, u, ó,
- ćwiczą uważne słuchanie,
- zapamiętują trudne słownictwo,
- doskonalą umiejętność posługiwania się komputerem i biblioteczką multimedialną.

 

Pomoce: płytka cd. „Ortografia”, płytka cd. „Dysleksji STOP”, płytka cd. „Nauka mimo woli. Ortografia hip-hop”, słowniki ortograficzne, pracownia komputerowa, odtwarzacz cd, zestawy dyktand z lukami.

 

Metody i formy: instrukcja, pogadanka, metoda problemowa, praca przy komputerze, praca ze słownikami

 

Przebieg lekcji

Faza wstępna. Przywitanie, czynności organizacyjne. Zapoznanie uczniów z celami lekcji.
Włączenie płyty cd. „Nauka mimo woli. Ortografia hip-hop”, polecenie uważnego słuchania
i wypisania ze słuchanego materiału podstawowych zasad ortograficznych oraz zredagowanie notatki na brudno.

 

Faza realizacyjna. Uczniowie odczytują przygotowane notatki. Nauczyciel wybiera najlepszą i tę zapisuje na tablicy, a uczniowie do zeszytów. (Korzystna byłaby notatka w tabeli).

 
Następnie uczniowie pracują przy komputerach, gdzie rozwiązują różne ćwiczenia ortograficzne, dyktanda, wykorzystując płyty: „Ortografia”, płytka cd. „Dysleksji STOP”,. Nauczyciel towarzyszy dzieciom, udziela instrukcji. Pomaga, jeśli są problemy ze zrozumieniem jakiegoś zadania.

 
Jeśli zabrakłoby płytek lub komputerów, można grupce dzieci dać kserowane teksty dyktand
z lukami, które rozwiązują z wykorzystaniem słownika ortograficznego; po około 15 minutach uczniowie wymieniają się z osobami, które już skorzystały z komputera.

 

Faza podsumowująca. Podopieczni opowiadają, co zapamiętali z zajęć. Wymieniają się informacjami i wrażeniami z korzystania z poszczególnych programów multimedialnych. Nauczyciel zadaje pracę domową obowiązkową i dla chętnych. Np.

 
1. Wypisz do zeszytu jak najwięcej słówek z trudnością ortograficzną, które usłyszałeś lub zobaczyłeś na dzisiejszej lekcji. Narysuj ilustrację do jednego z nich.
2. Korzystając ze słownika ortograficznego, wypełnij otrzymane dyktando z lukami.

Czy każdy nauczyciel powinien umieć pracować z uczniem SPE (o specjalnych potrzebach edukacyjnych)?
TAK-kazdy nauczyciel powinien być dokładnie przeszkolony
TAK - każdy nauczyciel powinien miec podstawową wiedze na ten temat
NIE-nauczyciel powinien być wyspecjalizowany w swoim przedmiocie
TRUDNO POWIEDZIEĆ-to zależy od szkoły i liczby uczniów SPE